Manewry 15 Kompanii Obwodowej w gminie Ogrodzieniec
W dniu 12 kwietnia 2014 roku odbyły ćwiczenia doskonaląco-szkoleniowe dla Kompanii Obwodowej Nr 15 oraz pozostałych jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu zawierciańskiego. Manewry przeprowadzone były na terenie miasta i gminy Ogrodzieniec .

W dniu 12 kwietnia o godz. 9.15 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu wpłynęła informacja o masowym wypadku samochodowym z udziałem autobusu oraz dwóch pojazdów osobowych w okolicy miejscowości Ogrodzieniec. Podczas zdarzenia poszkodowane zostały 4 osoby poruszające się samochodami osobowymi oraz 26 osób, które podróżowały zorganizowaną wycieczką po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Scenariusz ćwiczeń przewidywał m.in.:

  • wypadek samochodowy – z powodu awarii autobusu i utraty panowania nad pojazdem, dochodzi do wypadku z udziałem autobusu i dwóch samochodów osobowych na obrzeżach miejscowości Ogrodzieniec, w wyniku którego 30 osób podróżujących tymi pojazdami zostaje rannych, w tym 14 osób jest uwięzionych we wrakach. 2 pasażerów autobusu oddala się od miejsca wypadku w nieznanym kierunku
  • pożar lasu – w wyniku podpalenia przez nieznanych sprawców dochodzi do pożaru lasu w pobliżu miejscowości Ogrodzieniec – Ośrodek Rekreacyjny „Krępa”. Czas swobodnego rozwoju pożaru przyjęto na 40 min. Pożar obejmuje 3 ha lasu oraz poszycia. Temperatura powietrza 15 st. C, kilkanaście dni bez opadów. Wiatr w kierunku północno-wschodnim powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożaru i stwarza zagrożenie przerzutu ognia na inne oddziały dużego kompleksu leśnego.
  • organizacja punktu przyjęcia sił i środków
  • organizacja systemu łączności z wykorzystaniem kontenera dowodzenia i łączności, na potrzeby kierującego działaniami ratowniczymi na poziomie taktycznym.
Podczas działań ratowniczo-gaśniczych doskonalono również współpracę ze służbami współdziałającymi tj.: Pogotowiem Ratunkowym, Policją, Służbami Nadleśnictwa Siewierz, Zarządzaniem Kryzysowym, Samorządem Terytorialnym.

Ćwiczenia były bezpośrednio nadzorowane i oceniane przez: Zastępcę Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Jeremiego Szczygłowskiego, Komendanta Powiatowego PSP w Zawierciu bryg. Marka Fiutaka, Starostę Zawierciańskiego Rafała Krupę, Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec Andrzeja Mikulskiego.