Ćwiczenia Kompanii Odwodowej nr 14 pod kryptonimem „Bógdał 2023”

W dniu wczorajszym (tj. 9 września 2023 r.) około godz. 10:00 SKKP w Zawierciu otrzymało informację od leśniczego Nadleśnictwa Koniecpol o pożarze lasu w miejscowości Bógdał. W sąsiedztwie znajdują się zabudowania, zarówno w postaci domków letniskowych, jak i domów jednorodzinnych. Temperatura powietrza 23°C, kilkanaście dni bez opadów. Wiatr wiejący z kierunku wschodniego powoduje szybkie rozprzestrzenianie się pożaru i stwarza zagrożenie przerzutu ognia na inne oddziały leśne oraz zagrożenie dla zabudowań

Spokojnie to tylko scenariusz ćwiczeń kompanii gaśniczej nr 14 powiatu zawierciańskiego pod kryptonimem „BÓGDAL 2023”, które odbyły się nieopodal miejscowości Bógdał w gm. Szczekociny.

W ćwiczeniach uczestniczyliśmy dwoma zastępami. Pierwszy nasz zastęp GBARt 2,5/27 miał za zadanie zbudowanie stanowiska wodnego na rzece Pilicy oraz podanie wody na magistrale wodną za którą odpowiedzialny był drugi zastęp SLGRat + quad. Samochód ten został wykorzystany również jako centrum dowodzenia dla KDR który miał do dyspozycji obraz na żywo przekazywany z drona przedstawiający cały teren ćwiczeń.

Dziękujemy wszystkim jednostkom za wspólne ćwiczenia i wymianę doświadczeń :
🟥 JRG PSP Zawiercie
🟥 OSP Goleniowy
🟥 OSP NIWKI
🟥 OSP Pilica
🟥 OSP Wierbka
🟥 OSP Kroczyce
🟥 OSP Marciszów
🟥 OSP Żarnowiec
🟥 OSP Ciągowice
🟥 OSP Włodowice
🟥 OSP Kleszczowa
🟥 OSP Niegowonice
🟥 OSP Ogrodzieniec
🟥 OSP Chruszczobród
🟥 OSP Zawada Pilicka
🟥 Osp Ryczów

Na miejscu obecni byli przedstawiciel kierownictwa komendy powiatowej PSP Zawiercie oraz Gminy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu z ćwiczeń zrealizowanego przez KP PSP w Zawierciu.

 

Szczekociny a także przedstawiciele lasów państwowych nadleśnictwa Koniecpol.